Kerk en school

after-school-club
In Engeland  hebben scholen vaak een  andere relatie met de kerk dan ik gewend was.  Zo heeft de Church  of England een heel aantal scholen onder haar hoede, (zgn. CofE schools). Maar in het Verenigd Koninkrijk zijn alle scholen verplicht ‘assemblies’ te houden. Dit zijn (christelijke) dagopeningen.  Vaak  worden deze verzorgd door de lokale kerken.

Omdat wij zelf geen kinderen hebben, duurde het even voor we een idee kregen hoe de scholen in Engeland geregeld zijn. Dat die arme kleintjes al naar de middelbare moeten als ze 11 zijn vonden we shocking. En dan natuurlijk geen vmbo, havo of vwo, maar gezellig met zijn alleen naar dezelfde middelbare school.  En alles wat daarna komt, noemen we universiteit. Maar dit blijkt veel te kort door de bocht te zijn. Er zijn in Engeland verschillende onderwijssystemen. Mocht je hier meer over willen weten dan heeft Wikipedia deze handige pagina (J).

Hier in Northumberland werken ze met het Three Tier Education system.  Dat is weer een ander system dan we in Zuid-Engeland gewend waren.  Maar goed, we beginnen het geloof ik een beetje te snappen. Kinderen beginnen hier op ‘Nursery’. Vanaf 4 jaar (op 1 september)  gaan ze naar de ‘First School’ of ‘Lower School’. Van Year 5 t/m Year 8 (dat is leeftijd 9 t/m 13) gaan ze naar Middle School. Vanaf Year 9,  ze zijn dan gemiddeld 14, gaan ze naar een Academy.

Om het allemaal nog ingewikkelder te maken, hebben we in ons gebied ook nog eens veel kinderen die in naar school gaan in Schotland. Daar werken scholen weer volgens een ander system. Dat is bijzonder lastig als je hele jeugdwerk gerelateerd wordt aan in welk ‘year’ ze zitten. En ze hebben andere vrije dagen en andere vakanties. Dat maakt de schade compleet.

In onze parochies hebben we diverse First Schools, een Middle School en een Academy. Twee van de kerken waar Henry voor werkt zijn actief op basisscholen, waar ze elke week een  ‘after school club’ doen en met enige regelmaat godsdienstlessen verzorgen.  Op de ‘Middle School’ en de Academy verzorgen de verschillende kerken regelmatig de dagopeningen (Assemblies) en doen ze godsdienstlessen (RE lessons).

Ondanks het feit dat de scholen bij wet verplicht zijn om Assemblies te verzorgen, staat het ze vrij om ervoor te kiezen wie ze hiervoor vragen.  De relatie tussen de locale CofE en de school is dus heel belangrijk. Als ze directeur en de vicar elkaar niet mogen, kan het voorkomen dat je als jongerenwerker niet welkom bent op een school. De afgelopen 6 jaar heeft de huidige predikant veel geïnvesteerd in deze relatie en dat begint zijn vruchten af te werpen.  Op alle scholen zijn we inmiddels welkom en kennen de leerlingen ons.

Op twee ‘after school clubs’ verleent Henry hand- en spandiensten. Hij knutselt er op maandag- en woensdagmiddag lustig op los. Jawel, meneer-de jeugdwerker-en-ik-kan-niet-goed-met-kleine-kinderen brengt zijn middagen door met basisschoolkinderen, verf en glitterlijm. Hij had nooit kunnen voorzien dat hij het nog leuk zou vinden ook… Kinderen vertellen hun verhalen en de leiding mag op hun beurt vertellen over een God die van ze houdt.

dscf9892

Inmidels heeft Henry ook een paar Assemblies geleid op de Middle School. Het is best grappig om diezelfde tieners van deze school later in de stad tegen te komen, zeker als ze nog weten wat je ze verteld hebt. Het is een begin… Ze zouden eens moeten weten welke woeste plannen we voor hen in petto hebben.

Nog even en we vieren Kerst. Dit is de beste tijd om kerk en school bij elkaar te krijgen. De meeste scholen bezoeken dan ‘hun’ parochiekerk.  In de week voor kerst staan er al 9 scholen/klassen ingepland voor een viering in onze kerkjes. Veel van deze kinderen zien alleen tijdens deze kerstvieringen een kerk van binnen. Een geweldige kans om het goede nieuws van het kerstkind met hen te delen.

Nu maar hopen dat we de kerkjes op tijd warm krijgen….
 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *